A Főnix Csarnok különböző sportversenyek (labdajátékok, tornasport, küzdősportok, tenisz, jégsport, stb.) nemzetközi szintű lebonyolítása mellett - méreténél fogva - lehetővé teszi időszakos vásárok, rendezvények illetve koncertek, egyéb események megrendezését is. Megépítéséhez a végső lökést az a lehetőség adta, hogy itt rendezhették meg a 2002. évi Tornász Világbajnokságot, amelynek eredeti helyszíne a Budapest Sportcsarnok lett volna, de az nem készülhetett el a kívánt időre. A kivitelezési időt úgy lehetett csökkenteni, hogy egy megépült, az igényeknek megfelelő sportcsarnok tervét adaptálták a helyszínre. A választás egy Tallinban, Észtországban már megépült csarnokra esett, mely - bár módosításokkal, de - megfelelt a követelményeknek. A Főnix Csarnok 2002. szeptember 30-ra elkészült, s nagy sikerrel megrendezték benne a 2002. évi Tornász Világbajnokságot.
A Főnix Csarnok a 4. számú főút mentén található, a Kassai úton, a Nagyerdő közelében. A területet busszal a Zákány utca felől, gépkocsival mind a Zákány utca, mind a Pattantyús utca felől megközelíthető.
Az épület - szerkezetéből és funkciójából fakadóan - szimmetrikus elrendezésű. Középen található a kűzdőtér, amelyet karéjban vesznek körül a lelátók, és az egyéb, az üzemeltetéshez szükséges helyiségcsoportok. Az épület (és a kűzdőtér) hossztengelyében van a főbejárat, ahonnan továbblépve a közönség azonnal a csarnoktérben találja magát. Az épület túlsó részén vannak az üzemeltetői irodák, gépészeti helyiségek illetve a gazdasági bejáratok. A kűzdőtér hosszanti oldalai mentén az egyik oldalon - a Hódos Imre Sportcsarnok felől - sorakoznak a sportolói öltözők és kiegészítő helyiségeik, a másik oldalon többfunkciós, később igény szerint mobil elválasztó falakkal osztható terület áll rendelkezésre.
Az épület négy sarkában négy füstmentes lépcsőház van az emeletek megközelítésére. Minden lépcsőházi toronyban van egy-egy lift. Az épület négyszintes, melyek közül a földszint a kűzdőtér és kiszolgáló helyiségeinek szintje. Ez a szint kismértékben földbe süllyesztett. A közönség-főbejárat és a lelátók főszintje van az I. emeleten, ami a külső terepszinthez képest kismértékben emelt szintű. A II. és III. emelet a további közönség-lelátók, illetve páholyok valamint a büfék, éttermek szintje.
A szomszédos Hódos Sportcsarnokkal föld alatti folyosó kapcsolja össze a Főnix Csarnokot, hogy nagyobb rendezvények esetén az ott lévő helyiségeket kiegészítő területként lehessen használni edzéshez, öltözésre illetve iroda-igények kielégítésére. A föld alatti folyosóhoz is kapcsolódó lépcsőházban a lift a legmélyebbi, az alagsori szintre is jár, ezáltal a mozgáskorlátozott sportolók is igénybe vehetik.
A küzdőtér közvetlen kapcsolatban van a hátsó gazdasági-szervíz területtel. Két nagyméretű kapun keresztül lehet az egyes rendezvényekhez szükséges berendezéseket a csarnoktérbe szállítani. Az egyik kapu 4 méter, a másik 2,5 méter széles. Közvetlen kapcsolat van a kapuk és a teremhez tartozó osztható szertár között is. A szertár több oldalról nyitható, nagyméretű tolóajtókkal rendelkezik, ezáltal lehetőség van igény szerinti felosztással külön-külön zárható atlétikai-, labdajáték-, tornasport-, küzdősport-, és jégsport szertár kialakítására. A szertár-ajtók méretezése lehetővé teszi a legnagyobb tornaszerek akadálytalan be- és kiszállítását.