Friss hírek
1
2014. december 7, Vasárnap - 2014. december 21, Vasárnap

Főnix Csarnok Debrecen
A Főnix Csarnok különböző sportversenyek (labdajátékok, tornasport, küzdősportok, tenisz, jégsport, stb.) nemzetközi szintű lebonyolítása mellett - méreténél fogva - lehetővé teszi időszakos vásárok, rendezvények illetve koncertek, egyéb események megrendezését is. Megépítéséhez a végső lökést az a lehetőség adta, hogy itt rendezhették meg a 2002. évi Tornász Világbajnokságot, amelynek eredeti helyszíne a Budapest Sportcsarnok lett volna, de az nem készülhetett el a kívánt időre. A kivitelezési időt úgy lehetett csökkenteni, hogy egy megépült, az igényeknek megfelelő sportcsarnok tervét adaptálták a helyszínre. A választás egy Tallinban, Észtországban már megépült csarnokra esett, mely - bár módosításokkal, de - megfelelt a követelményeknek. A Főnix Csarnok  2002. szeptember 30-ra elkészült, s nagy sikerrel megrendezték benne a 2002. évi Tornász Világbajnokságot.

A Főnix Csarnok a 4. számú főút mentén található, a Kassai úton, a Nagyerdő közelében. A területet busszal a Zákány utca felől, gépkocsival mind a Zákány utca, mind a Pattantyús utca felől megközelíthető.
Az épület - szerkezetéből és funkciójából fakadóan - szimmetrikus elrendezésű. Középen található a kűzdőtér, amelyet karéjban vesznek körül a lelátók, és az egyéb, az üzemeltetéshez szükséges helyiségcsoportok. Az épület (és a kűzdőtér) hossztengelyében van a főbejárat, ahonnan továbblépve a közönség azonnal a csarnoktérben találja magát. Az épület túlsó részén vannak az üzemeltetői irodák, gépészeti helyiségek illetve a gazdasági bejáratok. A kűzdőtér hosszanti oldalai mentén az egyik oldalon - a Hódos Imre Sportcsarnok felől - sorakoznak a sportolói öltözők és kiegészítő helyiségeik, a másik oldalon többfunkciós, később igény szerint mobil elválasztó falakkal osztható terület áll rendelkezésre.

Az épület négy sarkában négy füstmentes lépcsőház van az emeletek megközelítésére. Minden lépcsőházi toronyban van egy-egy lift. Az épület négyszintes, melyek közül a földszint a kűzdőtér és kiszolgáló helyiségeinek szintje. Ez a szint kismértékben földbe süllyesztett. A közönség-főbejárat és a lelátók főszintje van az I. emeleten, ami a külső terepszinthez képest kismértékben emelt szintű. A II. és III. emelet a további közönség-lelátók, illetve páholyok valamint a büfék, éttermek szintje.

A szomszédos Hódos Sportcsarnokkal föld alatti folyosó kapcsolja össze a Főnix Csarnokot, hogy nagyobb rendezvények esetén az ott lévő helyiségeket kiegészítő területként lehessen használni edzéshez, öltözésre illetve iroda-igények kielégítésére. A föld alatti folyosóhoz is kapcsolódó lépcsőházban a lift a legmélyebbi, az alagsori szintre is jár, ezáltal a mozgáskorlátozott sportolók is igénybe vehetik.
A küzdőtér közvetlen kapcsolatban van a hátsó gazdasági-szervíz területtel. Két nagyméretű kapun keresztül lehet az egyes rendezvényekhez szükséges berendezéseket a csarnoktérbe szállítani. Az egyik kapu 4 méter, a másik 2,5 méter széles. Közvetlen kapcsolat van a kapuk és a teremhez tartozó osztható szertár között is. A szertár több oldalról nyitható, nagyméretű tolóajtókkal rendelkezik, ezáltal lehetőség van igény szerinti felosztással külön-külön zárható atlétikai-, labdajáték-, tornasport-, küzdősport-, és jégsport szertár kialakítására. A szertár-ajtók méretezése lehetővé teszi a legnagyobb tornaszerek akadálytalan be- és kiszállítását.


Ilyenkor a küzdőtéren is elhelyezhetők nézőtéri széksorok.

Koncertek rendezése, vagy nagy földszinti nézőszámot igénylő rendezvények esetén a sarkokban diagonálisan beforgatott mobil lelátókat összecsukják, és csukott állapotban kitolják a helyükről, ezáltal biztosítható a megfelelő szélességű menekülési útvonal a kűzdőtérről. A mobil lelátók mögött, az I. emeleti födém alatt húzódnak az egyéb kiszolgáló helyiségek: az épület északi oldalán a sportolói öltözőcsoport helyiségei, a főbejárat alatt az orvosi szobák, a dolgozói öltözők és a gazdasági helyiségek, a déli oldalon a többcélú terület és a transzformátor állomás helyiségei. Az épület végében van a már említett szertár illetve a kondicionáló terem.

A közönségforgalmi kijáratok a lépcsőházakhoz kapcsolódóan az épület sarkaiban vannak. Ezek a küzdőtéren rendezendő koncerteken jelenlévő közönség létszámára méretezettek. Menekülésre a szertár melletti beszállítói kapuk is igénybe vehetők. A főbejárat felőli oldalon a lépcsőházakhoz kapcsolódva külön bejáratok állnak a III. emeleti páholyok és a VIP területek látogatóinak rendelkezésére. A sportolói bejárat az épület északi sarkán található, ahonnan közvetlenül elérhetők az öltözők és a föld alatti kapcsolat a szomszédos csarnokhoz. A tálalókonyha külön gazdasági bejárattal rendelkezik.

Az I. emelet a fő közönségbejáratok és a lelátók szintje. A főbejárathoz vezető lépcsősor és az épület közötti széles érkező-pihenőről nyílnak a bejárati szélfogók ajtajai és a két pénztárfülke. A küzdőtérhez képest emelt szintű előcsarnokból, illetve a hozzá kacsolódó közlekedő területekről folyamatosan jó rálátás nyílik az eseményekre, könnyű az eligazodás. A lelátók fixen beépített széksorai a közlekedőkről lefelé nyílnak. A földszinti mobil teleszkopikus széksorok a fixen beépített széksorok lépcsőiről nyílnak. Az ezen a szinten elhelyezett összes fixen beépített férőhely száma: 1081 db. Az erről a szintről megközelíthető mobil lelátókon elhelyezett férőhelyek száma: 2142 db (teljes kihasználtság esetén, kézilabda, vagy kisebb helyigényű sportversenyek esetén).

A II. emelet funkcionális elrendezése nagyon hasonló az I. emeletihez, a különbség annyi, hogy a bejárati előcsarnok feletti területen egy étterem létesült. A vendéglátó terület egy részéről asztalok mellől is lehet a rendezvényeket figyelni. A hátsó üzemeltetési szárnyban az I. emeleti irodák fölötti teljes területen a szellőző gépház foglal helyet. Ez a helyiség kettős légterű, az összes, a csarnok légtechnikáját szolgáló berendezés itt kap helyet. Az épület friss levegőjét az ennek a helyiségnek az oldalfalain kialakított nagyméretű zsalus szellőzőnyílásokon keresztül kapja. Az elhasznált levegő a helyiség tetején kialakított szellőzőkürtőkön keresztül távozik. Ezen a szinten csak fixen beépített lelátók létesülnek. Az elhelyezhető maximális nézőszám: 1830 fő.

A III. emeleten vannak a kiemelt fontosságú vendégek (VIP) lelátói, étterme és páholyai találhatók. A páholyok 8 illetve 16 fős kialakítású egységek, amelyek a csarnoktértől zárható üvegfallal vannak elválasztva, saját teakonyhával, és egy-egy kézmosós vécével rendelkeznek. Minden páholy előtt található a páholy-férőhelyszámmal azonos kapacitású lelátó is, amely csak a páholyból közelíthető meg. A páholyok folyosói két-két lépcsőházzal állnak közvetlen kapcsolatban. A VIP szinten a páholyok férőhelyszáma: 272 fő, a VIP lelátók férőhelyszáma: 314 fő.

A küzdőteret minden oldalán kihúzható, teleszkopikus lelátórendszer veszi körül. A lelátók mozgatásával igazodni lehet a mindenkori aktív küzdőtér méretéhez, ezáltal biztosítva a közönség közvetlen kapcsolatát az eseményekhez. A lelátók az I. emeleti épített lelátókról közelíthetők meg, kivéve az üzemeltetői irodák előtti lelátót, ez csak teljesen kihúzott állapotban használható, és feltöltése a küzdőtérről történik. Ezen a lelátón 843 férőhely helyezhető el. Koncertek rendezése esetén a színpadot ennek a lelátónak a helyén (összecsukott állapotában) lehet felépíteni.