Gamushara címet viseli a Yamato együttes negyedik magyarországi turnéja.
Gamushara jelentése: összpontosítás, koncentráció. Ám ennél jóval többre utal a kifejezés: a tökéletes önátadást érzékelteti, minden más kizárását az emberi figyelemből, minden érzelem és érzékszerv irányítását egyetlen cél megvalósítása érdekében. A gamushara állapotában az ember nem gondolkozik a jövőn, a körülmények minőségén, nem ítélkezik és nem mérlegel, csupán aláveti magát a célhoz vezető út folyamatának.
Ez a tudatállapot Ázsia-szerte nagyon sok zenekultúrában ismert, főként Kínában és Indiában. Megköveteli azt a fajta különleges kapcsolatot, amely évezredek óta fűzi tanítványt a mesteréhez. De nem nehéz összefüggést találni a gamushara és a különböző keleti meditációs gyakorlatok tudatformáló hatása között sem.
2012-ben a Mojszejev egy igazán különleges műsorral igyekszik megünnepelni fennállásának 75. évfordulóját. A jeles dátumra való tekintettel a társulat szemet gyönyörködtető koreográfiákkal kecsegtető speciális műsorukkal a világ számos pontján fellépnek.
Igor Mojszejev nevét a róla elnevezett stílus tette ismertté, amelyet a különböző népek táncai és a hagyományos balett elemek ötvözésével alakított ki.
A nevét viselő, világhírű táncegyüttese 1937 februárjában alakult.
Mojszejevéket mindig a tökéletes felkészültség, a gazdag koreográfia, virtuozitás, a zene, valamint a stilizált népviseletek nyújtotta káprázatos látvány összhangja jellemzi. Az együttes több mint hatvan országban járt már és több mint százhatvan külföldi turnét tud maga mögött. Budapesten 1946 óta tizenkét alkalommal szerepeltek nagy sikerrel, legutóbb 2009-ben.
Szervező: Concert Europe
Jegyek kaphatók: Apolló mozi, Kölcsey Központ, Főnix Csarnok, Tourinform-iroda, Csokonai Színház és az www.interticket.hu
MÁRIA
„A fény lánya, a fény anyja”
Korunk heródesi őrületében, ahol az önelégült Ego tombolva járja luciferi győzelmi táncát, egyszer csak tiszta hangként felbukkan Mária, és félénken suttogja: „Fénnyel szóló csillagok, mondjátok meg végre, hol vagyok!” Kétezer évvel ezelőtt elindul Mária, hogy hosszú küzdelmes utat bejárva, kitaszítva, végül világra hozza a Megváltót. A szállást kereső Mária, védelmező társa, József, a Hírt hozó Gábriel arkangyal, a kétellyel mérgező Kísértő, a mennyek királynőjét legelőször felismerő Erzsébet, a gyermekgyilkos Heródes, a szívtelen Kovács a mindannyiunk által ismert bibliai történet alakjai. Szarka Tamás elementáris erejű zenében és költői képekben megálmodott műve nagyon nekünk szóló, belőlünk született, valódi magyar, mégis egyetemes üzenetű Mária történet.
Az ősbemutató zeneszerzője és szövegírója Szarka Tamás, az 1983-ban létrejött Ghymes zenekar alapítója, amelynek világszerte ismert sajátságos stílusa nagyrészt az ő népzenei alapú szerzői zenéjéből és irodalmi értékű szövegvilágából született.
A Csokonai Színház és a Szegedi Szabadtéri Játékok közös produkciójaként megvalósuló előadás 2012 augusztusában látható majd a szegedi Dóm tér hatalmas színpadán is.
Vidnyánszky Attila szerint a mai meddő világ nem a helyén kezeli a születést, pedig minden újszülött gyermek magában hordja a megváltás lehetőségét. Az ő olvasatában ez a mű a szülés – születés szakralitását adja vissza.
A Csokonai Színház különleges hangi adottságokkal rendelkező fiatal színművészei a neves vendégművészekkel kiegészülve méltó módon tolmácsolják Szarka Tamás új művét. Az ő közép-európai és balkáni elemeket furcsán ötvöző, ugyanakkor a magyar folklorisztikus hagyományokat erősen ápoló zenéjével, Vidnyánszky Attila és Olekszandr Bilozub (díszlet) látomásaival, Gemza Péter sokszínű koreográfiájával az előadás minden bizonnyal felemelő élményt nyújt mindazoknak, akik advent idején Debrecenbe látogatnak.
Várjuk együtt a karácsonyt!
Szereposztás
Mária : Újhelyi Kinga
József: Bakos-Kiss Gábor
Ego: Mészáros Tibor
Heródes: Olt Tamás
Erzsébet: Pápai Erika / Lévai Enikő
Arkangyal: Rácz József
Kovács: Földes László Hobo
Hegedűs: Szarka Tamás (Ghymes)
Ráhel: Fehér Éva
Táncosok
Közreműködik a Csokonai Színház Énekkara
Bányai Júlia Általános Iskola gyermekkara (karvezető: Nemes József)
Korrepetitorok: Gyülvészi Péter, Kunsági István, Nagy Máté, Szentai Cecília
Rendezőasszisztens: Bakai Barbara
Koreográfus asszisztens: Tőke László
Ügyelő: Szabó Krisztián, Sárkány Gyula
Súgó: Dihen Viktória
Díszlet- és jelmeztervező: Olkeszandr Bilozub
Koreográfus: Gemza Péter
Rendező: Vidnyánszky Attila